Вы здесь

Монолог счастливой мамы

Нина Ноготысая – талантливый педагог, счастливая мама / Фото автора

Всегда радуюсь встречам с талантливыми земляками, которые живут на позитиве, влюблены в своё дело. Не обделён такими людьми и ненецкий посёлок Нельмин Нос.

В один из дней своей командировки в посёлок я и увиделась с Ниной Сафроновной Ноготысой. Встреча была за самоваром и бесконечными разговорами о воспитании юных тундровиков, о нынешнем житье-бытье.

Как много знает эта женщина! Она любит вспоминать прошлое, когда жили её земляки в ладу с природой. По профессии Нина Сафроновна воспитатель, а по жизни – счастливая женщина, мама, бабушка, которая излучает свет и дарит всем свою доб­роту.

– В детском саду я трудилась более 30 лет. Каждый день видела весёлых, неугомонных, любознательных, с разными характерами и привычками детишек. Вот и зарядили они меня добротой, любовью и любознательностью, – смеётся Нина Сафроновна, рассказывая о себе. Дети все разные и каждый требует внимания. Вот и училась я подбирать ключик к сердцу каждого малыша.

О том, что Нина Сафроновна состоялась как педагог и воспитатель, говорят её коллеги и многочисленные награды за достойный труд. В её педагогической копилке много интересных проектов, методических разработок, творческих находок. Сегодня она делится педагогическим мастерством с дочерью, с невесткой, которые также, как Нина Сафроновна, связали жизнь с педагогикой.

– Я уверена, что уроки, которые ребёнок получил в детстве, он обязательно пронесёт по жизни, – убеждена Нина Сафроновна. – Наша семья была многодетной, двух дочерей и четырёх сыновей воспитали родители. И именно в семье мы получили первые азы и трудолюбия, и уважения к старшим, и, конечно же, любви к своему языку, культуре, отчему краю. Все мы выросли, нашли применение на своей малой родине. Братья все танцевали в «Маймбаве», мы любим ненецкие песни, голоса у всех хорошие. И я всегда с песней. От песни на душе тепло становится. Принимаю участие в различных конкурсах, ездила на окружной праздник ненецкой песни «Сава сё», пою в вокальной группе нашего знаменитого ансамбля.

А выбор профессии у меня связан с семьей. Поскольку она была большая, то роль воспитателя мне очень нравилась, а окончив школу вопрос кем быть передо мной не стоял. Поступила в педучилище, стала дипломированным воспитателем, – вспоминает Нина Сафроновна.

А дальше – обретение опыта, наработок и ежедневный жизненный экзамен сельского воспитателя на профессиональную пригодность. Вечером подводила итоги: что удалось, по какой причине не получилось занятие. И этот разбор полётов, как она говорит, давал свои результаты. И так все тридцать три года работы в детском саду.

Её путеводная звезда всегда звала Нину на родину.

– После окончания училища я получила направление на работу в Индигу. А моя подруга по училищу Агния Ледкова была родом из Индиги и стремилась вернуться домой, но её распределили в мой Нельмин Нос.

Тогда мы пошли в окроно и наши пожелания учли, направили в свои посёлки. В итоге я вернулась в Нельмин Нос, а Агния улетела в Индигу. Вот так счастливо обрели мы то, к чему очень стремились.

На родине я нашла и семейное счастье, и профессионализм, иногда работала и добрым волшебником, особенно на детских новогодних утренниках. Вот уже и выросли мои дети, я ушла на пенсию. И как будто жизнь снова и снова возвращает меня к тем трудным и счастливым дням моей работы. Я востребована дочерью, невесткой. Они нынешние воспитатели, а мой совет бывает им крайне необходим. И, полагаю, моя поддержка. Всё возвращается на круги своя. И я счастлива. Матерям ведь не много надо: толику заботы и чуточку внимания. Дочь живёт рядом, сын приезжает, звонит. В детстве им казалось, что я детей из детского сада любила больше, чем их, поскольку всё время на работе, а вечерами готовилась к занятиям. В такие минуты я прижимала сына и дочь к себе крепко-крепко, сказки читала, песенки пела, их глазки светились и мне приятно и радостно на душе! Дети всегда должны улыбаться! Особо осознаёшь значимость своей профессии, когда видишь распахнутые навстречу тебе глаза детей и понимаешь, что ты нужна им, что ты для них целая вселенная, что именно ты поддерживаешь их своей любовью, отдаёшь тепло своего сердца. И поэтому я счастливый человек – я состоялась.


 

Перевод на ненецкий язык

Ябдана небя лаханако

Маня’’ яханана’’ ханярина тарця хибярина’’ таня, пыдо’ маймбась илевамдо’ мэ’’ӈадо’, харвась манзара’’. Тарця хибяри’’ Нельмин’ Саляхана тянё ни’’ӈа’’.

Пудана’ мэвна тикы ӈэсын’ тэвормани’ мальӈгана Нина Сафроновна Ноготысой’ лаханакурць ня’’ӈадамзь. Сяймани’ сер’’ ил’ нямна, ӈацекы’’ вадабава’’ нямна вадини’ мэ’’ӈанись.

Лаханакурць’ няв ӈока ӈамгэм’ тенена, теневана! Хойхана илевамда ихинанда лэтбида, ӈацекы ӈэвамда харвась ваде’’ӈадась.

Нина Сафроновна – воспитатель, ябдана не, небя, хада.

– Садикхана мань няхар’’ юкад вата по’’ ямбан’ манзарадамзь. Хусувэй яля’ маймбада, я’’авлада, хасенавам’ ехэрана, хусувэй ӈамгэм’ теневаван’ харвана ӈацекы’’ маниедамзь, хусувэндо’ харта сёнзяда, харта ида. Пыдо’ сими’ ӈока ӈамгэн’ тохолаць, ныхыдами’ табиць – маймбась Нина Сафроновна вадамда пядась. Хусувэй ӈацекы яӈга, ӈацекы теневась тара, хамадабась.

Нина Сафроновна манзаямда теневана тохолкода, воспитатель, тарця вади’’ е’’эмнянда манзарась нята’ нида’’ мэцеты’’, благодарностяда, грамотыда ӈока’’. Манзараванда ямбан’ ӈока мэкад’ проект’’мана манзарась, методической разработкида тянё ни’’ӈа’’, харвась манзаранась. Тюку яля’ хусувэй теневанамда не нюнда’, хасава нюнда’ пухуцян’ тэврамбида, пыди’, Нина Сафроновна тотрев’ ӈацекы’’ ня манзараӈаха’.

– Мань ихинан’ тарця, хибяри ӈацекы ӈэванда’ мальӈгана намдвэмда, тохолавэмда илеванда’ ямбан’ тенеӈгуда, – Нина Сафроновна тарем’ тасламбида. – Маня’’ семьява’’ ӈаркась, небян’, нисян’ сидя не нюдись, тет хасава’’ нюдись. Сид’’на’’ харад’ манзаи’’ пэрць, ӈарка хибярихи’’на’’ сава ӈэсь тохолаць, хари’’ вадавна лаханась, хари’’ вадам’, культурам’ мэнесь, хари’’ ям’ лэтбась. Маня’’ мал’’ вадыва’’, хари’’ со’’явы яханана’’ таралъянаць. Мань хасава нин’’ мал’’ «Маймбавахана» тараць, ненэцие’’ сё’’ мэцетыва’’, сёна’’ сававна хайнасеты’’. Мань ӈод’’ харвась луца’’, ненэця’’ сё’’ мэцетыдм’. Хынопани’ сёнзями’ маймбасеты. Сё’’ конкурсха’ тэворцетыдм’, округханана’’ ненэцие’’ сё’’ «Сава сём’ » нюбета конкурсава’’ тане, тарця конкурсхана хыноцетыдм’. Ӈэсыхынана’’ танеда ансамбляна’’ вокальной группахана хыно’’ӈадм’.

– Манзаядами’ тэрась сими’ ӈани’’ мян’ теран няданараха’. Семьява’’ ӈаркась, мань нини’’пэрцетыдм’, маниесетыдм’, хусувэй серкана нядабасетыдм’. Школам’ ёльце’’махадани’ мале теневадамзь – педучилищен’ тоходанавань хантадм’. Педучилищехэд дипломированной воспитательӈэ’ тарпываць, – ванерабтёсь Нина Сафроновна вадамда нерня’ минреда.

Нерняна сита’ ӈока манзарава’’ по’’ ӈатець. Манзаямда’ мер’’ торомдадась, манзаяхананда таранадамда ма’’лась. Манзараванда мальӈгана Нина Сафроновнпа хардаханда то’’омахаданда таслабсетыда – ханзер’’ тюку яля’ занятияда’ ваераць, ӈамгэда сававна миӈась, ӈамгэда ниня’’ тарем’ ӈадимясь. Тарем’ няхар’’ ю’’ няхар’’ по’’ ямбан’ садикхана манзарась.

Нина пилибт’ харта со’’явы яхананда манзараван’ харвась, тарем’ хаясь.

– Училищем’ ёльце’’махадан’ Индиган’ манзараванзь хэбнани’ тарась. Нянани’ тоходанавы няв’ Агния Ледкова, таня хэван’ саць харвась, таняна нябакода илесь. Пыда сита’’ ӈани’’ Нельмин’ салян’ хэванзь таславэдонзь. Тикахана мани’ окронон’ хаяни’, хэтами’ ӈамгэн’ харвани’. Таняна манзарана’’ сид’’ни’ няда’’, харвабцони’ сер’’ сертадо’. Мань Салян’ хаядм’, Ангиями’ Индиган’ тияць. Тарем’ харвавы яхани’ еримянись.

Хари’’ яханани’ ябми’ ходамзь, хаюпа хаядамзь, харвась манзарадамзь. Хуркахарт’ манзаям’ нисетыдм’ пилюс. По’’ ваера’’. Теда’ мале нюхуюни’ ӈарка хибярихи’, мань пенсиян’ хаядамзь. Нянани’ тарця ӈэдараха’, илми’ сими’ ӈани’’ манзаяхани’ тэврабадараха’. Не нюми’, хасава нюни’ пухуцям’ нядабидм’. Пыди’ ӈацекэхэ’’на’’ манзараӈаха’, мань вадами’ нянанди’ ханяна тарасеты. Мань ябдадам’. Небяхана ӈока ни’’ тара. Не нюми’ хэвханани’ иле, хасава нюми’ турцеты, телефонувна лаханасеты. Нюхуюни’ нюдяко ӈэванди’ мальӈгана пили’’ манзаяхана мэсетыдм’, хардахан’ тэвась паднасетыдм’. Нюхуюни’ харти’ вадюданаӈахань. Ханяна масетыхы: садик’ ӈацекыд’ нядани’ сатаркавна мэнеяд. Тарця вади’’ намдась, хасава нюкцями’, не нюкцями’ сатавна севолцетыдм’, нюцясетын’, вадакодамди’ толасетыдм’, сёкоцядамди’ мэцетыдм’… сэвкоциди’ яберецетыд, ихинан’ савархаӈэ хэсеты! Ӈацекы’’ маймбась вадёданабабнандо’ тара!

Тарем’ манзарадамзь. Теда’ тароми’ мэць илевами’ мэ’’ӈадм’.

Тарця не Нина Сафроновна Ноготысой Саляхана ӈока по’’ ямбан’ иле, ӈацекэхэ’’на’’ манзарась.

Тад’ нерня’ ӈод’’ Нина Сафроновна илевар’ сававна миӈая, ибда, сензан’ ӈа’’. Хусувэй ялямд’ маймбась ядабтамбю.