Вы здесь

Тёплый свет родного очага

Сегодня со страницы «Ялумд» хочу познакомить читателей с семьёй Василия и Евдокии Танзовых из Харуты

Дом Василия Савватьевича и Евдокии Михайловны Танзовых я нашла без труда. Крепкий, просторный, основательный . Чувствуется, что строил его хозяин для большой семьи.
Впрочем, так и было. В семье Танзовых трое детей, которые уже выросли и улетели из родного гнезда. Но глава семьи по-прежнему продолжает облагораживать свой дом, свою территорию, чтобы всё было в порядке. Благо, времени теперь у него на всё хватает.

Где родился, там и пригодился

Отработав 35 лет водителем вездехода в колхозе «Рассвет Севера», Василий Савватьевич вышел на пенсию и перешёл на оседлый образ жизни. Продолжает обустраивать хозяйство, ходит на охоту и рыбалку. А хозяйка каждое утро спешит в поселковую больницу, на работу, которой отдала более трёх десятков лет жизни.
Небольшого роста, улыбчивая, ладная и доброжелательная, как говорят о ней сельчане, Евдокия Михайловна заботится о здоровье своих земляков. В стационаре трудилась палатной медсестрой, а когда его закрыли, перешла в амбулаторию и заведует аптечным киоском. Целый день в общении, в хлопотах и заботах. Зато вечером она с удовольствием переключается на домашнее хозяйство и внуков, которые живут рядом.
– В выборе профессии я не ошиблась, попала, как говорят, в десятку, – подтверждает мои мысли Евдокия Михайловна. –
Люблю общение, люблю помогать людям, годы пролетели незаметно. Казалось, ещё недавно я сдавала выпускные экзамены в медицинском училище и счастливая мчалась в родную Харуту. Были живы и кочевали по тундре мои дорогие отец с мамой, а сегодня уже мы с Василием ждём в гости внуков.
Так уже повелось в деревне, что кто-то из детей остаётся жить с родителями. У меня три сестры и брат. Сёстры обосновались в городах, а я и брат остались на своей малой родине, в Харуте. Мы нужны были в своё время старикам-родителям. Теперь заботимся о детях и внуках.

Северяне – народ основательный

Тёплый свет домашнего очага притягивает в дом Танзовых не только родных. Заслужили они доверие многих местных жителей. Василий и Евдокия остаются всегда сами собой: добрые, заботливые, в любую минуту готовые помочь, сопереживающие чужому горю, с острым чувством справедливости. Словом, истинные северяне.
– Раньше оленеводы наши кочевали за Уральские горы. Уходили за Большой камень, так коми оленеводы называют эти горы. Кочевали до Саранпауля. Там отец и повстречал нашу маму, – рассказывает Евдокия Михайловна, перелистывая семейный альбом. – Моя мама Екатерина Николаевна Рочева была из Тюменской области, а папа Михаил Павлович родился в Ижме. Здесь в Большеземельской тундре всю жизнь они и прожили. Родили пятерых детей, у меня три сестры и брат. Много хорошего переняли мы от родителей, всё что несём в себе, передаём своим детям.
Танзовы привыкли рано вставать. Пока приборка, уборка, печка… Вот она деревенская жизнь.
– Дочь предлагает переехать к ним, купить квартиру. Но как мы уедем? Чем будет заниматься Василий в Архангельске? Он корнями врос в Харуту. А в городе мается, не знает, чем себя занять. Просто сидеть на диване, это не для него. Поэтому мы уже много лет ездим в отпуск только на месяц, и за этот месяц он устаёт от ничегонеделания. А в Харуте – рыбалка, охота, лесные просторы. Мы так много получаем от тундры –
это наша энергия жизненная, она нас подпитывает! Осень мы проводим в лесу, зимой муж рыбачит. Летом – красота кругом, а весной радуемся солнышку. Наслаждаемся природой круглый год, – подытожила плюсы деревенской жизни моя героиня.

Мы спокойны за детей

…И опять разговоры про родное село, про старожилов-друзей. Наш разговор прервал телефонный звонок от младшего сына Танзовых – Алексея. Он узнавал о житье-бытье родителей и обещал прибыть на каникулы.
– Вышла замуж я по любви, – вспоминает Евдокия. – И вот теперь у нас с Василием Савватьевичем трое детей, они выросли и выпорхнули из родного гнезда. Алексей – младшенький. Получает второе образование, учится в лётном училище. Он упрямый, упорный, добьётся своего. Все мужчины в нашей семье мечтали о профессии лётчика. Осуществит их желание наш Алексей. Старший сын Антон живёт в посёлке и работает в МЧС. У него семья, трое детей. Дочь занимается бизнесом в Архангельске. Три дорогих для нас с Василием продолжения на этой земле, три надежды. И все они, конечно же, скучают по родительскому дому, спешат к нам, когда появляется время. Мы не привыкли к городской суете, а детям, наоборот, необходим этот темп и этот ритм жизни. Они другие, но закваска у них наша, деревенская. Мы за них спокойны…
…. Вот ещё с одной семьёй из Харуты я познакомила сегодня читателей страницы «Ялумд». Надеюсь, на душе у вас стало чуть теплее. Пожелаем семье Танзовых удачи на тернистой жизненной дороге и порадуемся за наших новых друзей. Не растеряли они понятия общей радости, общей беды, живо в них чувство взаимовыручки. Они не стремятся кем-то казаться. Они уверены в своей жизни, нужности своего труда и передают эту эстафету своим детям.


 Перевод на ненецкий язык

Мякнандо’ пили’’ иба ӈэя’’

Тюку яля’ «Ялумд’’» страницахадана’’ несэй хибяри’’ торомдаӈгуда’’, тикы Харутахана иленаха’ Василий, Евдокия Танзовха’.

Пыди’ Харутахана соявэхэ’, таняна хари’’ хардади’ таня. Василий ӈудида’’ мэта хасава, хардамда харта мивэдась. Ӈарка хардахананди’ няхар’’ нюди’’ вадыць, теда’ пыдо’ мал’ ӈарума’’, харто’ яӈга илена’’.
Тарем’ ӈэбнанда’ ӈод’’ нисядо’ хардамдо’ сававна маниеда, сулурпида, савумдамбида, хусувэй таранамда несэюмдамбида. Теда’ пенсияна мэ, времяда таня. Василий Савватьевич 35 по’’ ямбан’ «Рассвет Севера» колхозхана манзарась, вездеход’ мэтаӈэ таравысь.
Теда’ Василий ӈопой яхана хасенана ни’’ӈа’’, ялэ’’ ямбан’ масетёда, харданда’ хэвхана манзаяда тянёлар’’ нисеты’’. Ёльцянда’ тэвась ханесеты, ёрцеты. Неда’ ӈани’’ хусувэй яля’ хув’ мерувна манзаяханда парумбасеты, ӈэсындо’ больницахана няхар’’ юкад вата по’’ ямбан’ манзара. Ниня’ пирця, сомбой, нямбара некоця, Евдокия Михайловна, ӈэсыхынанда илена’’ хибяри’’ сенз’ ӈэвам’ мание. Лекарь’ мякнандо’ стационаркана палатной медсестраӈэ’ ӈока по’’ ямбан’ манзарась, теда’ тамна аптекандо’ ервотаӈэ тара. Ялэ’’ ямбан’ хибяри’’ ня’ манзара. Сава вадам’ хусувэй турта’’ хибярин’ мэцеты. Яля’ пэвсюмбы пеляхана манзаямда ёльцесь, маймбась хардаханда ядсеты. Мякнанда’ ӈод’’ манзаяда танесеты, ӈаркаюм’ хасава нюнди’ ню’’ хадандо’, ириндо’ мят’ харвась турцеты’’.
– Ӈока по’’ ямбан манзарадм’, манзаями’ ивнан’ ӈа’’, – вадамда нерня’ Евдокия Михайловна минреда. – Хибяри’’ турцеты’’, пыдо’ ня лаханась мэнев’, таранана’’ нядабасетын’. По’’ мер миӈа’’. Тарця ӈэдараха’, тамна нись ӈа’’на’’ медицинской училищен’ экзаменан’ мипимась, тикахад’ маймбась Харутан’ томась. Небяв’, нисяв’ илеӈаханзь, хойхана мюсерӈаханзь. Теда’ по’’ ваерась, вэсакон’ ня нюни’’ ню’’ мядоманзь мякани’ ӈатесетыни’. Мани’ соявы яханани’ илени’, манзарани’. Хибяхова харта яхананда илебнанда нив’ тара’’. Мань няхар’’ не’ няв, хасава няв таня. Не’’ нин’’ мал’ маркана иле’’. Хасава няв’ Харутахана иле. Вэсэймы’ нина’’ маниеваць, теда’ нядабасетына’’. Хари’’ нюна’’ нядабива’’, нюна’’ ню’’ маниева’’, – ванерабтёсь Евдокия лахана.
Танзов’ мят’ хибяри’’ харвась ядсеты’’. Пыди’ ӈэсыхынандо’ илена’’ нидо’ хусувэй серкана хамадабиди’, тарабнанда нядаӈгуди’, сава вадам’ хэтаӈгуху’. Ӈэрм’ яхана тарем’ илесь нив’ тара’’.
– Маня’’ яна’’ тыбэртя’’ мюсермандо’ мальӈгана ӈарка Пэ’ хой тяха’ мюсерцеты’’. Саранпауль ӈэсын’ тэворцеты’’. Таняна нисява’’ небява’’ сэвтэвысь, – Евдокия Михайловна вадамда нерня’ минреда. – Небяв’ Екатерина Николаевна Рочева, Тюменской областьхана соявы, нисяв’ Михаил Павлович Ижма’ яхад товысь. Пыди’ илеванди’ ямбан Ӈарка яхана тэхэ’’на’’ мэвэхэ’. Самляӈлянг нюдись, мань няхар’’ не’ няв’’, хасава няв’ таня.
Теда’ хари’’ нюни’’ ӈарума’’, харто’ иле’’, харто’ манзаидо’ пэрӈа’’, нюдо’ вадаби’’. Някуни’ мядоманзь турцеты’’. Мани’ ӈод’’ вэсакон’ ня хэвхандо’ ӈэдалёрцетыни’. Вэсаков’ пон хэвняна мэсь ямсетыда, харта яханда мер’’ харвэласеты. Яханани’ манзаями’ пили’’ тенесеты.
– Вэсаков’ мэнев’, сава хибяри, – ванерабтёсь Евдокия лахана, няхар’’ нюми’ паӈгуна’’ нерня’ минревнда’’. Нюдякоми’ Алексей, теда’ лётной училищехэ’’на тоходана. Пыда тоенана ненэць’, хэхэдёй, нянанда ханзер’’ тара тарем’ сертаӈгуда. Мякнана’’ хасавина’’ мал’ тиртя ӈаном’ мэтаӈэ тоходанаван’ харваць. Нита’’ харвабцом’ Алексейва’’ мэтада. Ӈарка хасава нюми’ Антон ӈэсыхынана’’ иле’’, тюкона манзара. Не нюми’ Архангельскхана иле.
Мани’ хари’’ яханани’ тарем’ илени’. Нюни’ нямна ими’ ни’’ няркна, пыдо’ мэёвна ӈэто’ нина’’ ну’’.