Вы здесь

Талисман своей семьи

Знаменательное событие отметила этим летом наша землячка Федора Николаевна Вылка. Ей исполнилось 75 лет

Она – главный хранитель древнейшей оленеводческой семьи, мать-героиня, воспитавшая 10 детей, и богатая на внуков бабушка.
Малоземельская тундра – родина нашей героини.
1 июня 1945 года в семье потомственного оленевода Николая Григорьевича и его супруги Матрёны Ивановны Вылки появилась на свет девочка.
– Моё детство пришлось на послевоенные годы. Всем тогда было тяжело, но мы, дети, были окружены вниманием, заботой и любовью, – рассказывает Федора Николаевна. – Родители хотели, чтобы мы выросли хорошими людьми. Папа был оленеводом в колхозе имени Выучейского. Мы кочевали по тундре, его упряжка всегда была первая. Отец был участником финской войны, получил ранение. Но в мирной жизни никогда не жаловался на боль, стойко переносил все тяготы походной жизни. Да и о войне не вспоминал, разговорам на эту тему было наложено табу. Вспоминаю по сей день милую улыбку отца, его глаза с хитринкой, он был очень доб-
рым и порядочным человеком. Эти качества передавал нам, я думаю, это у него получилось. Радовался, что мы растём смышлёными и добрыми. Мы рано повзрослели, за что я по сей день благодарю своих родителей.
В 7-летнем возрасте Федору отправили на учёбу в Ненецкую школу-интернат, где девочка с огромным желанием познавала всё новое. После окончания 8-го класса поступила в зооветтехникум, хотела получить профессию зоотехника. Но по семейным обстоятельствам учёбу пришлось оставить. Она была старшей среди детей, пришлось вернуться в тундру, чтобы помогать матери по хозяйству. В семье, где росли семеро детей, маме было трудно управляться одной по хозяйству.
Рядом с мамой Федора многому научилась: шить одежду и
обувь для взрослых, братьев и сестёр, выделывать шкуры и камусы. В свободное время изготавливала куклы-ӈухуко и шила одежду для них.
Однажды в стойбище приехали сваты, Федора стала женой Николая Вылки. Отправилась с мужем в Варандей, где в то время трудился Николай. Почти полвека они прожили душа в душу, в любви и согласии. Все трудности переносили вместе. Подняли на ноги 10 детей, да каких! Восемь парней и двух дочурок. Представляете, какой надо стол накрывать, когда все собираются вместе. Не стало Николая Никитича в 2013 году.
– Дети помогали по хозяйству, старшие нянчились с младшими, ходили на сенокос, – рассказывает Федора Николаевна. –
Поблажек никому не давали. Все были приучены к труду и самостоятельности. Собственное хозяйство всегда было: коров держали, дети были первыми помощниками, зато проблем с продуктами свежими никогда мы не знали. Разговаривали дома на ненецком, чтобы корни свои не забывали. От мамы я переняла много песен, были среди них и колыбельные. Пришла пора и внуков приучать к ненецкой культуре, традициям нашего народа. Главное – успеть передать то, чему я научила своих детей. Часто задумываюсь, всё ли правильно мы с мужем делали по жизни. И нахожу ответ: да, пожалуй, довольны мы нашими детьми. И помощники они хорошие, и добрые, как мой отец, их дед. И уроки мудрости никто из них не забывает. Мудрость мне от мамы досталась.
Скромничает, конечно, Федора Николаевна. А удивлять и радовать она не перестаёт не только свою большую семью, но и нас, зрителей, своим творчеством. Представьте, кто из нас будет преодолевать 40 километров еженедельно, чтобы попасть на репетиции в город, в театр «Илебц». А для нашей героини эти поездки стали обязательными. А ещё она успевает радовать своим творчеством зрителей Красного.
Федора Вылка – солистка вокальной группы «Ханибцё». Фольклорная группа – это не просто объединение людей по интересам, а настоящая семья. Они делятся друг с другом радостями и переживаниями, приводят на репетиции внуков, которым прививают любовь к языку и культуре своего народа. Часто все вместе отправляются на природу. Что касается поездок, то Федора Николаевна, конечно, вспоминает своё участие в Международной выставке-ярмарке «Сокровища Севера. Мастера и художники России» в 2018 году.
– Я счастлива, что мне в жизни представилась такая возможность побывать в столице нашей огромной страны. С большим удовольствием наблюдала за выступлениями творческих коллективов из других регионов. Познакомилась с разными людьми, все приветливые и творческие! Сколько в нашей стране разных народов, сколько культур и языков! – размышляет Федора Николаевна.
– Наша мама очень бойкая, задором и радостью одаривает всех нас. Она у нас просто замечательная: и хозяйка удивительная, и бабушка строгая, но справедливая, и артистка знатная. Нам за ней не угнаться, – тепло рассказывают её дети.
Так что добра Вам, уважаемая Федора Николаевна, многие Лета радовать и удивлять нас. Мы счастливы быть вашими современниками.


 Перевод на ненецкий язык

Мята’ тер’’ лэтрамбада не 

Федора Николаевна Вылка Красной ӈэсыхына иле. Тюку по’ саво ирий’ нертей яляхана 75 помда ядамбась.

Паӈгуда Федора Николаевна тыбэртяхат пере’’, пыда ю’’ ню’’ небя, нюта’’ ню’’ хада.
Нюдя яхана мюсерта ненэця’ мякана саво ирий’ нертей толыркана не ӈацекы соясь. Нисяда Николай Григорьевич Вылка тыбэртя ӈэвысь, небяда Матрёна Ивановна.
– Мань сайнорма ваеравы похона соядамзь. Тальӈгана ненэця’’ ханярина саӈговоць илець, хибяри ӈокавна манзараць, нюдо’ сававна маниесетыдо’, сянзетыдо’, – тарця вадаха’’на’’ Федора Николаевна лаханавамда пядась.
– Небями’, нисями’ сидна’’ сава хибяриӈэ вадаван’ харваӈаханзь. Нисяв’ Выучейской нювм’ нюбета колхозхана тыбэртяӈэ тарась. Хойхана мюсерӈаваць, тенев’ – нисян’ мэтида’’ пили’’ нердесеты’’. Пыда финской сайнормахана мэсь. Таняхад хаӈгулась мяканда тэвыць. Илеванда ямбан’ манзарась, саць сава хибярись. Сидна’’ ӈацекэӈэ манзарась тохолась, илан’ мэёвна сырць.
Си’’ив понанда Федора Ненецие’ школа-интернатан’ тоходанавась тэвыць, хусувэй несэй сер’’ харвась тохолабидась. Сиднтет классм’ ёльце’’махаданда зооветтехникуман’ тоходанаванзь тэвыць, зоотехник’ манзаям’ торомдаван’ харвась. Валакада илевада ӈани’’ сер’’ сюрхалъяць, тоходанавамда хаедась. Мякнанда небямда нядабась тарась, пыда хоян’ танэяць.
Таняна небянда’ хэвхана ӈока ӈамгэм’ торомдась: нита’’ е’’эмня паны’’, мальци’’, пиви’’ сэдобасеты, надурцеты, мяд’ манзаи’’ пэрцеты. Ханяӈэхэна ӈухоко’’омна’’ сэдорасеты. Тарем’ нита’’ хэвхана илесь.
Ӈоб’ пиркана мякандо’ ӈэвтана’’ товыць. Николай Вылка Федорам’ неданда харта мяканда ханадась. Вэсаконда’ ня Варандэйхана илеӈаханзь, вэсакода таняна манзарась. Тарем’ пыди’ ниди’ нядабась тет юкад’ вата по’’ ямбан’ ӈобкана илеӈаханзь. Ю’’ нюмди’ вадаӈаханзь – сиднтет хасава, сидя не нюди’. Вэсакода Николай Никитич 2013 похона яӈгумась.
– Ӈацекыни’ сава нядаӈгода’’ ӈэсеты’’, ӈаркаюв’ нюдяко нидо’ пэрцеты, сенокосхана манзарасеты’’, – вадамда Федора Николаевна нерня’ минреда. – Маня’’ хоровина’’ таняць, ӈацекын’ хусувэй серкана нядаӈгосеты’’, табадаба нисеты’’ тара’’. Мякнана’’ ненэцие’ вадавна лаханасетыва’’, ӈацекы’’ харто’ вадамдо’, паӈгудо’ теневабнандо’ тара. Мань небями’ хыноцеты, хуркари’’ сё’’ мэцеты. Хари’’ тэнз’ культурава’’ нюна’’, нюна’’ ню’’ теневабнандо’ тара. Ӈамгэм’ теневам’ няндо’ ваде’’цетыв’. Пыдо’ пуня нисеты’’ ӈа’’, инзелесеты’’.
Федора Николаевна Вылка харта хынота не. Ӈока по’’ ямбан’ «Илебц» театрхана сянакусь, теда’ «Ханебцё» ненэцие’ фольклорной группахана сё’’ мэцеты’’.
Федора Вылка харта вадамда теневана, хынокад не. «Ханебцё» группанда’ ня ханяримна ӈэдалёрцеты’’. «Ханебцёхона» сянакода’’ нина’’ӈарка манзаи’’ пэрӈа’’. Ненэцие’’ вадавна спектакль’’ ӈамтамби’’, кино’ масибтемби’’, сё’’ мэ’’ӈа’’, ӈацекы’’ ня манзара. Ханяӈэхэна ӈобкана ныланаванзь пэдаран’ тэворцеты, таняна ӈацекыто’ ня ныланасеты.
Сидя по’ тяхана Федора Николаевна нита’’ ня’ Москван’ ӈэдалёрӈась. «Сокровища Севера» международной выставка-ярмаркахана харто’ манзаидо’ манэ’’лабтамбиць. Таняна ӈока мел’’ хибяри’’, хуркари’’ тэнз’ вадавна хынота’’ ненэця’’ ядабтась. Ихинянда таня ӈэдалёрмада тенад’ иле.
– Мань ӈарка яна’’ еркы март’, Москван’ нертеймэвна тэворӈадамзь. Таняна яндахат’ товы’’ хуркари’’ тэнз’ мэта’’ ненэця’’ ма’’лыць, хусувэдо’ харто’ коллективдо’ тэвраць, мел’’ хибяридо’ манэ’’ӈаваць. Тамальӈгана ӈока несэй хибяри’’ торомдадамзь, лаханакурць ня’’ӈадамзь. Ӈарка яханана’’ сяӈок харто’ вадамдо’, культурамдо’ мэта’’ ненэця’’ ӈэвы’’!, – Федора Николаевна ибедорць лахана.
Федора Николаевна Вылка ю’’ нюм’ вадавы некоця. Теда’ ӈацекыда мале мал’’ ӈарка хибяри’’, харто’ нюдо’ вадаби’’, харто’ манзаидо’ пэрӈа’’. Небяндо’ мят мядоманзь турцеты’’, хусувэй серкана небякомдо’ нядабасетыдо’. Небямдо’ нисетыдо’ юрбю’’.
– Маня’’ небява’’ саць мэнева’’, пыда енекэця некоця, илан’ маймбада. Сидна сянзеты, нябадасеты, сава вади’’ хэтабасеты. Саць сава хибяри, небякова ӈопой яхана хасенавам’ ехэрана, я’’авлада не. Харад’ манзая’ хавна тамна ненэцие’’ фольклорной группахана хыноцеты., – нюда’’ небяндо нямна лахана’’.
Мань Федора Николаевнан’ мададм’, ӈоб’ нерня иламд тарем’ минре, сидна’’ маймбтембю. Ябда, сензан’ ӈа’’.